Wifi Kapsama Alanını Arttırmak İçin 7 Yöntem

Kablosuz modeminize bağlanmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Sürekli kopuyor ya da 1-2 çubuk gibi zayıf sinyaller mi alıyorsunuz? Dizüstü bilgisayarınızdan vazgeçmeden ya da neredeyse modası geçmiş kablolu bağlantıya dönmeden önce bu yazıyı okumalısınız.

Sorunu gidermeden önce, sorunun nelerden kaynaklandığına göz atalım. Zayıf kablosuz bağlantının belli başlı birkaç sebebi vardır. Öncelikle kablosuz modemlerin birçoğu size 60-70 metreden daha uzak bir mesafeden bağlantı şansı sunmaz. Öte yandan, çoğu evde bulunan sıvalı ve pürüzlü duvarlar, kablosuz olarak gönderilen sinyali, alçıpan (ortası alçı, iki yüzü karton kaplı, düzgün yüzeyli plakalar) duvarlara göre daha çok bloke ederler. Bu yüzden sinyal size ulaşana kadar zayıflar.

Bu problemin çözümü ise sadece pahalı modemler ya da dağıtıcılar değildir. Bu yazımızda bir servet ödemeden nasıl çözüme ulaşacağımıza dair birkaç ipucu bulacaksınız.

 

1 - Modeminiz İçin Uygun Bir Nokta Belirleyin

Öncelikle problemi çözmek için masrafsız olan yollardan başlayalım. Eğer zayıf sinyal alıyor ya da hiç bağlanamıyorsanız yapmanız gereken ilk iş modeminizin yerini kontrol etmek. Unutmayın, kablosuz modeminiz WiFi sinyallerini her yöne eşit olarak dağıtır.

6I3U5D6G5Q2U5W1L1O1U.jpg

 

2 - Windows 7 İle Sanal Erişim Noktası Yaratın

Microsoft’un Konukçu Ağ (Wireless Hosted Network) olarak adlandırdığı bu özellik Windows 7 ile beraber geliyor ve sanal bir dağıtıcı yaratmanızı sağlıyor. Bu özellikle, başka bir ağa bağlı olsanız bile kablosuz adaptörünüzü sanal bir dağıtıcıya çevirebilir ve diğer WiFi kullanıcılarının sizin sanal dağıtıcınız üzerinden internete bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yöntem ile kablosuz sinyalin kapsama alanı dışında kalan bir bilgisayar, sanal dağıtıcıya sahip bir bilgisayar aracılığıyla internete bağlanabiliyor. Eğer Windows 7 işletim sistemine sahip ve bağlantı problemi olmayan bir bilgisayarınız varsa, kapsama alanı dışındaki bilgisayarları bu yöntemle internete bağlayabilirsiniz. Eğer uzaktaki bilgisayar için tam performans istiyorsanız, en iyi yöntem bu değil ama denemeye değer.

0Y7J9T0V9G6K9L5B5E5K.jpg

 

3 - Kablosuz Ağda N Standardına Geçin


Diğer bütün teknolojiler gibi WiFi teknolojisi de gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte, WiFi ürünleri daha fazla hız ve daha fazla kapsama alanı sunuyor. Hemen hemen hepsi IEEE tarafından üretilen belirli bir standardı kullanıyor. İlk geliştirilen standart 802.11b olarak adlandırıldı. Sonra, daha hızlı ve kapsama alanı daha geniş olan 820.11g geliştirildi. Şu an ise hepsinden çok daha üstün teknolojiyle geliştirilen 802.11n standardı mevcut.

Eğer hala 802.11b ya da 802.11g kablosuz standardını kullanıyorsanız, 802.11n standardına geçme zamanı çoktan gelmiş. Aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, 802.11n standardını kullanan modemlerin çoğunda birden fazla sayıda anten var. Sadece yeni standarda geçerek bile kapsama alanını probleminizi çözebilirsiniz.

Maksimum performans ve kapsama alanı için, modeminizin ve kablosuz adaptörünüzün aynı standardı desteklemesi gerekiyor. Bu sebeple modem için 70 – 130 Lira arası, her bir bilgisayar için ise 40 – 80 lira arası masraf yapmanız gerekiyor. Eğer daha fazla kapsama alanı istiyorsanız, bu iş için özel olarak üretilmiş, yüksek kazançlı antene sahip özel dağıtıcılar mevcut.

4S1D3N4P3A0E3F0V9Y9E.jpg

 

4 - Daha Güçlü Bir Anten Kullanın

Bütün antenlerin sinyal dağıtma gücü eşit değildir. WiFi modem satıcıları genelde ucuz antenler kullanılırlar ve bu da kapsama alanının düşük olmasına neden olur. Eğer daha iyi bir kapsama alanı istiyorsanız daha güçlü bir anten satın alabilirsiniz.

7P4B6K7N6Y3B6D2S2V2C.jpg

 

5 - Kapsama Alanını Tekrarlayıcı İle Genişletin

WiFi kapsama alanını genişletmenin bir diğer yöntemi ise, bir tekrarlayıcı kullanmak. Tekrarlayıcı kullanmak, prensip olarak daha önce bahsettiğimiz “Windows 7’de sanal erişim noktası oluşturmaya” benziyor. Bir adet kablosuz tekrarlayıcı satın alıp, modeminiz ile kapsama alanı dışında kalan bilgisayarın arasına konumlandırın. Bu şekilde bilgisayar, kablosuz olarak tekrarlayıcı bağlanacak, tekrarlayıcı da kablosuz olarak modeminize.

7O4Z6J7L6W3A6B2R2U2A.png

 

6 - Elektrik Hattı Ağı Oluşturun

WiFi teknolojisi, ev ağlarının tek kablosuz çözümü değil. HomePlug Powerline Alliance tarafından standart haline getirilmiş Elektrik Hattı Ağı oluşturma teknolojisi de mevcut. Bu teknolojiyle veriler, evinizdeki elektrik tesisatı üzerinden aktarılıyor ve herhangi bir elektrik çıkışını ağ portu ya da kablosuz erişim noktası haline getirmek mümkün.

Ağınızı elektrik hattı adaptörleriyle genişletmek, genellikle tekrarlayıcıya göre daha yüksek hız ve performans sunar. Fakat, ağ performansınız evinizdeki elektrik tesisatının kalitesine, tesisata bağlı olan diğer elektronik aletlere ve kullandığınız elektrik hattı adaptörünüze bağlıdır. Bu yöntemin getirisi ise, evinizdeki kablo kalabalığından kurtulmak.

2V9H1R2T1E8H1J8Y7B7I.jpg

 

7 - Bir Modem Ya da Dağıtıcı Daha Kullanarak Ağınızı Genişletin

Bir adet daha modem ya da dağıtıcı kullanarak ağınızın kapsama alanını iki katına çıkarabilirsiniz. Eğer ilk birkaç öneri probleminizi çözmediyse ve siz, ağınızı minimum performans kaybıyla genişletmek istiyorsanız bu seçenek tam size göre. Yapmanız gereken şey ise, sonradan aldığınız modeminizi ya da dağıtıcınızı, ana modeminize bağlamanız. Diğer önerilerin bazılarından daha karışık olmasına karşın, önerilerimiz arasında en ucuz olanlardan biri.

6Y3K5U6W5H2K5M2B1E2L.jpg

5B2M4W5Y4J1M4O1E0H0N.jpg

Web Tasarım url shortener md5 generator